ŻYCIE OD KUCHNI Z DAGMARĄ KOKOSZKĄ

Dagmarko bardzo się cieszę, że znalazłaś chwilę na rozmowę o "Życiu od kuchni". Powiedz zatem - bardziej lubisz jeść, czy gotować?

 

Zdecydowanie gotować! Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Kiedyś byłam bardzo oporna w tym temacie… Ciężko było mamie namówić mnie do ugotowania obiadu dla całej rodziny. Teraz w każdej wolnej chwili staram się upichcić coś pysznego dla moich maluchów :) Chyba naprawdę punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia…  :)

 

A zwykle posiłki zjadasz sama, czy wspólnie z rodziną? Czym jest dla Ciebie jedzenie - zwykłym dostarczeniem organizmowi pożywienia, zaspokojeniem głodu, czy nadałaś tej czynności specjalnego znaczenia?

 

Bardzo cenię sobie czas, który rodzina spędza wspólnie podczas posiłku. Staram się więc, aby przynajmniej jeden lub dwa posiłki zjeść w domu, przy jednym stole. Chcę, aby moje dzieci nabrały takich nawyków, jakie ja wyniosłam z domu. Od zawsze moja mama powtarzała mi, że nieważne co robimy w ciągu dnia – istotne jest to, abyśmy potrafili usiąść wspólnie chociaż do jednego posiłku i spędzili ze sobą kilka chwil. To był „święty czas”, który staram się praktykować również w swoim domu. Mamy chwilę, aby usiąść, porozmawiać, opowiedzieć, jak nam minął dzień. To buduje więzi i pozwala poczuć się bezpiecznie.

 

Dużo czasu w takim razie poświęcasz na przygotowywanie posiłków?

 

Ciężko mi określić. Są dni, kiedy mam bardzo dużo czasu na gotowanie – wtedy wymyślam jakieś potrawy, kombinuję, angażuję dzieci. Są też takie dni, podczas których ledwo starcza mi czasu na przygotowanie normalnego obiadu. Staram się, abyśmy bardzo, bardzo rzadko korzystali z fastfoodów i tak zwanego „jedzenia na mieście”.

 

A co spowodowało Twoją niechęć/zamiłowanie do gotowania?

 

W moim życiu zmieniło się bardzo wiele od chwili, w której zostałam mamą. Poczułam, że jestem odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale za tę moją małą istotkę. Najpierw za córkę, teraz jeszcze za syna. Chcę, aby uczyli się ode mnie dobrych nawyków. Staramy się więc prowadzić aktywny i zdrowy styl życia, dlatego ja polubiłam gotowanie, które kojarzy mi się z formą dbania o moją rodzinę.

 

 

Wspaniale, że masz o kogo dbać, a czy troszcząc się o siebie samą, stosujesz jakąś specjalną dietę? Jeśli tak, robisz to we własnym zakresie, czy korzystasz z porad dietetyka?

 

Już kilka razy podejmowałam próby stosowania diet, które rozpisał mi dietetyk. Z różnym skutkiem. Aktualnie stosuję znaną dietę „MŻ” :)

 

No tak... to taka bardzo znana dieta :) Jak wygląda Twój przykładowy dzienny jadłospis w tej diecie?

 

Uwielbiam jajka! Na śniadanie zjadam najczęściej jajecznicę z dwóch jaj, z pysznym świeżym szczypiorkiem zerwanym z balkonowego „ogródka”. Na drugie śniadanie staram się zjeść jakiś owoc lub kanapkę, natomiast obiad to najczęściej kurczak/indyk z ryżem lub ciemnym makaronem i jakąś surówką. Kolacja to zazwyczaj lekka sałatka, kanapki lub omlet z jaj i białek.

 

A gdybyś mogła wybrać tylko 5 składników/produktów, bez których nie mogłabyś się obejść to co by to było?

 

Zdecydowanie: jajka, pomidory, kurczak, chleb orkiszowy i orzechy. Kiedyś zapewne wymieniłabym tu zupełnie inne produkty, ale cieszę się, że zaczęłam żyć bardziej świadomie...

 

Często się słyszy od kobiet, że lody i czekolada to najlepsi pocieszyciele, dla Ciebie także?

 

Pewnie mi nie uwierzysz, ale… ja nie lubię lodów i czekolady! Naprawdę. Faktycznie – kocham orzechy i za kawałek snickersa lub łakoci z kawałkami orzechów dałabym się pokroić, ale… staram się nad tym panować. Znalazłam nieco zdrowszy sposób na wprowadzenie orzechów do diety – staram się czasem zjeść migdały lub posmarować omlet masłem orzechowym. To dużo daje. Od dłuższego czasu nie lubię czekolady, a lody zjadam sporadycznie.

 

 

Wyobraź sobie teraz, że odwiedzili Cię niezapowiedziani goście… Przygotowałabyś coś na szybko, czy zaproponowałabyś wyjście „na miasto”?

 

Zdecydowanie przygotowałabym coś sama :) Zapewne byłyby to kanapeczki, jajka na twardo, pokrojone i ułożone ładnie warzywa i ewentualnie jakaś sałatka. Lubię gotować i chcę być prawdziwą „Panią domu”, dlatego przyjmowanie gości to dla mnie przyjemność.

 

A lubisz poznawać nowe smaki? Jest coś czego byś jednak przenigdy nie spróbowała oraz potrawa, którą chciałabyś kiedyś w końcu posmakować?

 

Uwielbiam! Jestem typem niespokojnej duszy, która ciągle chce ulepszać swoje życie. Jedzenie jest jego integralną częścią! :) Jest jednak coś, czego nie jestem w stanie przełknąć… tatara z surowego mięsa. Za żadne skarby.

 

No dobrze, to uciekamy od tatara do tego co lubisz :) Jaki jest przepis na Twoją ulubioną potrawę?

 

Chyba takiej odpowiedzi się nie spodziewasz, ale… jajecznica z pomidorami przygotowana przez moją babcię. Kiedyś tak ją uwielbiałam, że sama mogłam pochłonąć nawet 12 jajek!!! Teraz się ograniczam max do 3, ale i tak jajecznica jest bezkonkurencyjnie moim ulubionym daniem.

 

Rzeczywiście mnie zaskoczyłaś odpowiedzią :) A jaki jest przepis Dagmary na życie?

 

Po prostu… żyć! Jestem osobą, która przeszła już w życiu bardzo wiele. Miałam ciężki wypadek samochodowy, problemy osobiste. W wieku 23 lat zaczynałam praktycznie od zera. Teraz wiem, że życie to jedna wielka przygoda. Staram się cały czas rozwijać, czerpać z każdej chwili garściami i fundować sobie oraz mojej rodzinie najpiękniejsze wspomnienia. To działa! Śmieję się, że przy mnie trzeba się bardzo hamować. Jeśli ktoś z moich bliskich powie na przykład, że o czymś marzy/coś by chciał – 100 procent pewności, że ja to zdanie wyłuskam, zachowam w pamięci i przy najbliższej okazji zrealizuję. Tak zafundowałam mojemu Partnerowi już kurs nurkowania, lot awionetką, jazdę Ferrari na torze, sesję z Ferrari, czy niezapowiedzianą wizytę najlepszego kumpla podczas mojej nieobecności. Staram się zaszczepić w moich maluchach to, żeby potrafiły cieszyć się z każdej niespodzianki i drobnostki.

 

No to faktycznie przy Tobie nie da się nudzić :) W kuchni dodajemy potrawom smaku różnymi np. pikantnymi przyprawami, a czym dodajesz smaku Twojemu życiu?

 

Właśnie takimi akcjami, jak te, które wyżej wymieniłam :) Ostatnio wyjechałam na tygodniowe szkolenie do Warszawy. To było takie pierwsze rozstanie z ukochanym, odkąd ze sobą mieszkamy. Chciałam więc, aby było mu miło i szybciej zleciał mu ten czas do mojego powrotu. Na każdy dzień ukryłam mu więc w mieszkaniu karteczkę – z cytatem, żartem, zagadką. Codziennie rano pisałam mu smsa, gdzie dzisiaj ma szukać karteczki. Opowiadał mi później, że nie mógł się doczekać każdego kolejnego dnia, żeby odkryć, co nowego przygotowałam :)

 

A gdybyś miała swoje życie porównać do jakiejś potrawy, co by to było i dlaczego właśnie to?

 

W pierwszej chwili pomyślałam BIGOS! Takie pomieszanie z poplątaniem, ciężkie do strawienia i bardzo tradycyjne :) Ja w pewnym sensie właśnie taka jestem. Cenię sobie tradycję, staromodne zachowania, jednak przy tym staram się próbować cały czas nowych rzeczy i mieszać je z tym, co już udało mi się w życiu osiągnąć. Czasami wychodzi z tego niezły… bigos :)

 

Nie da się ukryć, że w kuchni królują różne smaki, w życiu także – gorzki, słony, kwaśny, słodki. Jakie wydarzenia z Twojego życia połączyłabyś z tymi smakami i którego smaku jest w Twym życiu najwięcej?

 

Niestety miałam w życiu okres, podczas którego dominowało mnóstwo gorzkiego i kwaśnego smaku. Bardzo ciężko było mi się pozbierać i zacząć dosładzać swoje życie. Dzięki determinacji, pomocy moich bliskich i ciężkiej pracy – w tej chwili mogę śmiało powiedzieć, że mam w życiu wiele, wiele słodyczy :) I jestem bardzo szczęśliwa!

 

Dziękuję za rozmowę i życzę Ci, abyś smakowała życie jak ulubioną potrawę :)

 

 

 


Dagmara Kokoszkaekspertka ds. marketingu internetowego oraz właścicielka bloga o przewrotnej nazwie - Cud Miód i Niebieskie Migdały (www.cud-miod-i-niebieskie-migdaly.pl). Podwójna mama, niespokojna dusza i przede wszystkim kobieta, która lubi udowadniać, że w życiu można osiągnąć wszystko - wystarczy tylko chcieć i znaleźć na to sposób.

/Fot. - archiwum prywatne/

 

 

 

 

 

 

 

bo marzenia się spełnia
05 czerwca 2017

CZYTAJ MAGAZYN

CZYTAJ MAGAZYN

Magazyn


 

 


 

Newsletter

Zamów newsletter
i bądź na bieżąco!

ARTYKUŁY

CZYTAJ MAGAZYN

Imię
Twój e-mail
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie 
wymagane pola!

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

redakcja@n1m.pl

+ 48 737 499 135