ŻYCIE JEST PODRÓŻĄ między Niebem, a Ziemią

Wyjątkowy wywiad o życiu, podróżach, o podróży przez życie i nowej książce - z Panią Sylwią Zarzycką – radcą prawnym, założycielką Fundacji Między Niebem a Ziemią i pasjonatką życia.

 

 

 Pani Sylwio, życie to podróż… Do jakiej  podróży, w jakie okolice, porównałaby Pani  swoje życie? 

 Moje życie … ? 

 To zdecydowanie podróż w  góry.

 Czasami jest pod górkę, czasami z górki,  czasami ciężko, czasami łatwo. Czasami  docieram na szczyt, a później sama z niego  schodzę i ruszam zdobyć następny. I nigdy nie  wiadomo co mnie czeka, gdy wejdę wyżej i  sięgnę po więcej. Pogoda w moim życiu jest  zmienna jak w górach – czasami świeci słońce,  niekiedy pada deszcz lub jest lekka mżawka.

 Nigdy nie jest tak samo. Wiele przygód.

 Czasami spokój, a niekiedy adrenalina.

 Moje życie jest tak piękne, jak pięknie jest w  górach. I jest wiele wspaniałych widoków – na  przyszłość :)


 

Czy doświadczała/doświadcza Pani jakichś wyjątkowo cennych lekcji podczas swej podróży przez życie, które Panią ukształtowały lub kształtują nadal?


Oczywiście.

Cały czas otrzymuję lekcje i staram się z nich uczyć, choć nie zawsze mi to wychodzi tak od razu :) Wtedy zazwyczaj dostaję drugi raz tę samą lekcję, tylko znacznie mocniejszą, a czasami nawet trzeci i czwarty, aż zauważę ją i zacznę coś zmieniać.

Niewątpliwie jednak najmocniejszą lekcją, którą dotychczas dostałam była moja choroba nowotworowa. Ona zapoczątkowała wszystkie najważniejsze zmiany w moim życiu. Dlatego często powtarzam, że paradoksalnie ta ciężka choroba była najlepszą rzeczą, która mi się w życiu przytrafiła.

Dzięki niej zmieniło się we mnie… wszystko.


Gdyby miała Pani wskazać co jest dla Pani najważniejszym kompasem w życiu, nadającym mu kierunek, co by to było?


Dla mnie najważniejsze jest, abym wszystko co w życiu robię, robiła w zgodzie ze sobą. Słucham siebie, swojej intuicji, swoich uczuć.

One są dla mnie najważniejszym kompasem.

Zawsze mi podpowiadają, w którą stronę iść i co będzie dla mnie dobre, a gdy robię coś wbrew sobie to od razu wszystko się we mnie burzy i przeciwstawia temu, dlatego długo w takich sytuacjach nie wytrzymuję.

Nawet jak podejmę niewłaściwą dla mnie decyzję i czuję, że nie jest to dla mnie odpowiednie, wracam na właściwe tory. 


A kto jest najlepszym dla Pani przewodnikiem życia, któremu mogłaby Pani teraz właśnie podziękować?


Mogłabym odpowiedzieć bardzo prozaicznie, że najlepszym przewodnikiem dla mnie jest właśnie moja intuicja, która mi podpowiada co jest dla mnie dobre, a co nie za dobre. Tak faktycznie jest, bo staram się słuchać przede wszystkim siebie.

 

Ale wiem, że jest coś znacznie większego ode mnie. Ciężko nazwać tę Istotę. Niektórzy mówią o Nim – Bóg, niektórzy Wszechświat, inni Energia, jeszcze inni Siła Wyższa. Jakkolwiek bym Go nie nazwała wiem, że kieruje moim życiem w odpowiedni sposób. Jest najlepszym przewodnikiem i gdziekolwiek mnie zaprowadzi, tam po prostu mam iść.

Dlatego idę przez życie z pełną akceptacją tego, co mi się przytrafia, bo ten Przewodnik najlepiej wie gdzie mnie prowadzi...


Przechodząc do tematyki bardziej turystycznej. Jaka podróż, dokąd, utkwiła najbardziej w Pani pamięci?


Zdecydowanie moja ostatnia fotograficzna podróż do Gruzji wraz z grupą świetnych ludzi. To była niesamowita podróż. Pełna silnych emocji i wrażeń. Niezapomniana…


A mogąc pomarzyć… to dokąd chciałaby Pani pojechać, co zobaczyć, jaki ląd, a może wody odkryć?


Chyba nie mam takich marzeń. Dla mnie każda podróż jest ciekawa.

Uwielbiam podróżować i już tak mam, że nie potrafię usiedzieć za długo w jednym miejscu. Muszę się czasami gdzieś przemieścić – nawet w granicach Polski.

Na pewno najbardziej lubię te podróże, gdzie mogę poznać normalne, zwyczajne życie, ludzi, ich historie i zwyczaje. W wielu miejscach jeszcze nie byłam i jest bardzo wiele miejsc, do których chciałabym pojechać.


Przychodzi mi na myśl pewien tytuł filmu - „Dzika droga”… to historia dziewczyny, która postanowiła wyruszyć w samotną wędrówkę po górach właśnie aby poznać i zrozumieć siebie. Czy byłaby Pani w stanie wybrać taką formę samopoznania?


Tak, na pewno. Lubię być sama ze sobą i czasami wręcz potrzebuję tego, choć jestem osobą towarzyską i uwielbiam ludzi. Niemniej jednak uważam, że nigdy nie dowiemy się o sobie tak dużo jak wtedy, gdy pozostaniemy dłuższy czas sami ze sobą. To jest wbrew pozorom bardzo trudne. Gdy jesteśmy sami ze sobą wtedy zaczynamy słyszeć swoje myśli, pragnienia i poznawać to, czego naprawdę chcemy. Nic ani nikt nie odrywa naszej uwagi od tego, co dzieje się z nami w środku.

Znam bardzo wiele osób, które nie potrafią przebywać same ze sobą, nie potrafią poradzić sobie z własnymi myślami i emocjami. Dlatego często uciekają np. w pracę, albo w jakąkolwiek inną aktywność, która pozwala im być w ciągłym działaniu.

Bycie samemu ze sobą jest naprawdę bardzo trudne, a zwłaszcza na początku.

 


Znamy wiele osób, które przemierzają i odkrywają świat…  aby coś sobie lub komuś udowodnić, aby zmierzyć się z samym sobą, aby zrobić kolejny krok… Są to np. bohaterowie najnowszej książki o tytule „Życie jest podróżą”, wydanej przez Pani Fundację Między Niebem a Ziemią. Czy może Pani przytoczyć o czym i o kim będzie można przeczytać?


Ta książka będzie o podróżach w różnych jej aspektach. Rozmowy z ludźmi, których życie zmieniło się dzięki podróżom, również tym duchowym – min. z Beatą Pawlikowską, Jaśkiem Melą, relacje z niesamowitych miejsc na świecie pisane przez podróżników – amatorów, dla których podróże są pasją i jak tylko mają chwilę ruszają w świat.

Będą także rozmowy z osobami, dla których to podróże są głównym motorem życia i żyją poza jakimkolwiek systemem. Najważniejsze jest jednak to, że to będzie książka charytatywna i dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom, podopiecznym Fundacji Między Niebem a Ziemią.


A kiedy i gdzie będzie można książkę nabyć? 


Książkę będzie można nabyć od połowy listopada przez internet.

Dokładne linki, pod którymi będzie dostępna wkrótce podamy.

 

 


Wspaniale.

Zatem zapraszamy wszystkich do lektury i życzymy pięknej podróży przez życie… Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

 

 


 

Foto: Olga Nakielska Fotografia - okładka

         Cool Heads 


 

 

 

05 października 2016

CZYTAJ MAGAZYN

CZYTAJ MAGAZYN

Magazyn


 

 


 

Newsletter

Zamów newsletter
i bądź na bieżąco!

ARTYKUŁY

CZYTAJ MAGAZYN

Imię
Twój e-mail
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie 
wymagane pola!

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

redakcja@n1m.pl

+ 48 737 499 135