ZAPROJEKTUJ SWOJĄ 
KARIERĘ

Zaprojektuj swoją karierę – 7 zasad, które pomogą Ci zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego w Nowym Roku 2016

 

Praca zawodowa pochłania większość dorosłego życia. Aby był to ciąg satysfakcjonujących doświadczeń trzeba zaplanować własną ścieżkę kariery zawodowej dokładnie, wnikliwie, z autorefleksją, z wyobraźnią i dłuższą chwilą skupienia. Równocześnie umiejętność planowania kariery w zespołach jak i również w organizacjach zwiększa efektywność i wpływa pozytywnie na jednostkę, która poprzez rozwój wykorzystuje swój potencjał.

 

Pierwszym krokiem w budowaniu ścieżki kariery zawodowej jest odkrywanie siebie – swoich talentów i umiejętności.

 

Planowanie kariery to poznanie mocnych stron ( swoich i swoich pracowników), zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

 

Działanie w zgodzie ze sobą pozwala odczuwać większą satysfakcję.

Dzięki temu jesteśmy odbierani jako autentyczni, szczerzy i profesjonalni.

 

Spójrz na swoje doświadczenie zawodowe z dystansem. Skorzystaj z 7 zasad, które pomogły moim klientom. Mam nadzieję, że dla Ciebie okażą się wartościowe i przyniosą korzyści.


Zasada nr 1

Daj sobie czas na myślenie. O sobie, o bliskich, o tym, co teraz robisz, o przyszłości, o swoich pasjach, o świecie… Nabierzesz dystansu. Spróbuj na swoje życie popatrzeć z boku, jakby patrzyła na to obca osoba. I zastanów się, co może zobaczyć?

Spróbuj przez najbliższe 10 dni codziennie:

W  ciszy, bez radia i telewizora, w całkowitym spokoju, usiąść wygodnie i posłuchać swoich myśli (czasem jesteśmy już tak zabiegani, że ich nie słyszymy…)

 

Zasada nr 2

Zacznij zadawać pytania. Ludzie tego nie robią, a im więcej pytań tym więcej szans na odpowiedzi. Nie wiem, na jakim etapie życia zawodowego jesteś. Może nie potrzebujesz zmian i odczuwasz satysfakcję i spełnienie w pracy. Poszukaj obszarów, które chcesz rozwijać i zacznij zadawać pytania.

 

Zasada nr 3

Określ swoje wartości, którymi kierujesz się w życiu. Będą dla Ciebie drogowskazem. Sukces i pojęcie kariery jest bardzo osobiste. Bądź ze sobą szczery i uczciwy. Ty najlepiej wiesz, jak ma wyglądać Twoje życie zawodowe i jaka praca da Ci spełnienie.

 

Zasada nr 4

Nie fantazjuj, tylko wizualizuj z głową - czyli zobacz siebie w przyszłości realnie. Po serii pytań powoli może się pojawiać kierunek Twojego rozwoju zawodowego. Może się okazać, że tak naprawdę marzysz o zupełnie innej pracy, niż ta, którą obecnie wykonujesz. W dzisiejszych czasach według badań parę razy w życiu zmieniamy całkowicie profesję. Zanim przejdziesz do następnego etapu pozwól swojej wyobraźni popracować i stwórz swoją mapę kariery na najbliższe pięć lat. Koniecznie zapisz w notesie, notatniku lub kalendarzu.

 

Zasada nr 5

Realizuj swoje wizje. Działaj! Potrzebujesz planu, aby Twoja praca marzeń stała się realna. Zastanów się, co w tej chwili masz – umiejętności, kompetencje,  i co powinnaś uzupełnić w swojej edukacji, aby przybliżyć się do celu. Jesteś teraz w punkcie A, a chcesz być w punkcie B. Co zatem potrzebujesz zrobić, aby to osiągnąć?

 

Zasada nr 5

Nie wszystko naraz. Masz wiele zajęć, pracę, dodatkowe obowiązki. I swoje plany i marzenia. Chcesz wszystko zrealizować, tylko brakuje Ci czasu. Ustal priorytety. Zapisz, co chcesz zrealizować, co może poczekać, z czego zrezygnujesz.

 

Zasada nr 6

Po wstępnej analizie wybierz jeden cel, który chcesz osiągnąć i określ go według poniższego modelu SMART. Dzięki temu realizacja zadania będzie łatwiejsza. ( w Internecie można znaleźć wiele opisów tego modelu planowania)

 

S – specific/Simple – specyficzny/prosty

M – measurable – mierzalny

A – achievable – ambitny/osiągalny

R – relevant – realny/istotny

T – timely defined – terminowy

 

Simple

Twój cel powinien być prosty i konkretny. Zapisz na kartce, co dokładnie chcesz osiągnąć. Może się okazać, że do realizacji będziesz potrzebowała pomocy innych osób – weź to tez pod uwagę.

 

Measurable

Jak zmierzysz, czy osiągnęłaś cel? Zadaj sobie pytanie – skąd będę wiedziała, że cel osiągnęłam i po czym to poznam? Określ, jaki ma być efekt końcowy.

 

Achivealbe

Czy to jest cel, który jesteś w stanie zrealizować? Jeżeli nie, to czego potrzebujesz?

 

Relevant

Zacznij od pytania, dlaczego chcesz osiągnąć ten cel? Dlaczego jest dla Ciebie ważny? Poświęć czas na te cele, które są naprawdę ważne w Twoim życiu.

 

Timely defined

Określ czas, w którym osiągniesz cel. Wpisz datę końcową i początkową! I do dzieła!

 

Zapisaną kartkę powieś w widocznym miejscu lub przepisz do kalendarza. Zaglądaj do tych notatek dość często. W chwilach zwątpienia będziesz mogła nabrać pewności,  że zmierzasz w dobrym kierunku.

Jak zrealizujesz jeden cel rozpisz następny.

 

Zasada nr 7

Przygotuj się na nowe możliwości. Zaktualizuj CV. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, a dawno nie byłaś na rozmowie rekrutacyjnej przygotuj się do niej.  Szukaj miejsc, uczestnicz w spotkaniach, gdzie możesz poznać nowe osoby i nawiązań ciekawe znajomości. Chęć zmiany pobudza naszą kreatywność do szukania rozwiązań. Działaj!

 

Trzymam kciuki i życzę wielu zmian w Nowym Roku 2016!

 

Zapraszam na szkolenie „Sztuka projektowania kariery”

http://projektowaniekariery.evenea.pl/

 

Aneta Rydz 

Projektant kariery i trener, organizator konferencji dla kobiet  m.in. z Joanną Malinowską-Parzydło, proaktywna i przedsiębiorcza . Angażuje się w działalność społeczną, audytor w Szlachetnej Paczce. Pomaga  w budowaniu własnych biznesów i pokazuje,  w jaki sposób osiągnąć niezależność finansową.  Autorka książki „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy” rekomendowaną przez Iwonę Majewską-Opiełkę. 

 

 

 

 

09 stycznia 2016

CZYTAJ MAGAZYN

CZYTAJ MAGAZYN

Magazyn


 

 


 

Newsletter

Zamów newsletter
i bądź na bieżąco!

ARTYKUŁY

CZYTAJ MAGAZYN

Imię
Twój e-mail
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie 
wymagane pola!

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

redakcja@n1m.pl

+ 48 737 499 135