WIOSNA W MODZIE – ROZKWITAMY WRAZ Z NATURĄ

Wiosna to ten szczególny czas w modzie, kiedy porzucamy ciężkie, bardziej praktyczne niż stylowe elementy garderoby i chcemy odmienić swój wizerunek. Projektanci i marki modowe zasypują nas propozycjami tkanin w lekkich, pastelowych barwach, a kwieciste motywy zapełniają witryny większości butików. Wiosno, ach to Ty!

 

Wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca, budzi się w nas chęć do zmian, zwłaszcza w obrębie własnego wizerunku. Natura rozkwita, a my razem z nią! Budzimy się z zimowego letargu, przyzwyczajeni do niskich temperatur i wszędobylskiej szarugi, bardzo euforycznie reagujemy na budzącą się do życia przyrodę. Dlatego niezmiennie w tym okresie powracają do łask motywy kwiatów, motyli. Wyższe temperatury skłaniają nas do sięgania po bardziej zwiewne, lekkie materiały.

 

Bardzo duże znaczenie w modzie ma dobór kolorystyczny i kolor dominujący w propozycjach wiosennych. Choć zawsze w obrębie tego sezonu zostają ustalone tzw. kolory roku (takie propozycje przygotowuje dla nas Instytut Pantone – na zasadzie analizy aktualnych tendencji. W tym roku są to odcienie dominujące czyli Rose Quartz i Serenity) niezmiennie królują pastele, zielenie i wszelkie odcienie żółci. Przywodzą one na myśl lekkość przyrody, delikatność, kruchość, a nawet zachwyt nad jej subtelnością. Delikatne motywy kwiatów potęgują ten stan, dlatego tak chętnie je wybieramy. Nie można też nie zauważyć, że każda kobieta wygląda pięknie w świeżych, żywych kolorach. A skoro tak wygląda – tak też się czuje.

 

"Kolory na ten sezon przenoszą nas do szczęśliwego, słonecznego miejsca, gdzie śmiało możemy pokazać dowcipną stronę naszej osobowości" - Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute

 

Dla osób, które w  tym okresie nie chcą rezygnować z ciemnych kolorów, proponuję przełamać stylizację jednym jasnym elementem lub dodatkiem. Być może będzie to kwiecista chusta, zwiewna, pastelowa apaszka, lub sukienka w subtelną łączkę, ciekawie przemycona w zwykłym codziennym zestawieniu. Warto poeksperymentować, znaleźć coś co nas usposobi i nastroi na najpiękniejszą porę roku!

 

Są marki, które niezmiennie i z wypracowaną konsekwencją utrzymują swoje kolekcje w stonowanych kolorach, nawet wiosną proponują niczym nie wzburzoną klasykę – czerń, granat, szarość.  Są też i projektanci, którzy na przekór panującym tendencjom, prezentują całą kolekcję w tonacjach Black & White, pokazując, że taka też może być wiosna. Ja jednak uważam, że jasne, ciepłe kolory są wręcz manifestacją wiosny i powinniśmy często po nie sięgać, nie tylko na wiosnę, ale przez cały rok. Polskie ulice mają już dosyć czerni i szarości. Niech zawitają znowu pastele, kwiaty i żywe, pogodne kolory!

 


 

Monika Sałapat – właścicielka marki odzieżowej Bonanza Style. Jej sposobem na modę, a jednocześnie filozofią pracy są zasady slow fashion.
Na blogu www.bonanza-style.pl przybliża kulisy swojej pracy, a także prowadzi cykl wywiadów pod nazwą „Spotkanie przy kawie…”
Autorka wielu artykułów modowych.

 

 

 

 

 

bo marzenia się spełnia
18 kwietnia 2016

CZYTAJ MAGAZYN

CZYTAJ MAGAZYN

Magazyn


 

 


 

Newsletter

Zamów newsletter
i bądź na bieżąco!

ARTYKUŁY

CZYTAJ MAGAZYN

Imię
Twój e-mail
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie 
wymagane pola!

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

redakcja@n1m.pl

+ 48 737 499 135