TALENTY, PASJA I RYNEK, CZYLI JAK WYKORZYSTAĆ SWOJE TALENTY W PRACY

 

 

Znasz takich ludzi, dla których ich praca to pasja? Znasz alpinistów, malarzy, sportowców, organizatorów imprez, plastyków, strategów itp.? Kojarzysz pasję tylko z hobby? Sądzisz, że Ty jej nie masz?

 

 

Doskonałość staje się wszechobecna, gdy tylko postanowimy ją rozpoznać.
/Okakura Kakuzo/

 

 

Spędzasz niemal pół doby w pracy i dojazd do niej, zakupy robisz w biegu, w weekend nie wiesz w co ręce włożyć, dostajesz nagrody w pracy, awanse.

Cały czas pędzisz, ale czy wiesz gdzie chcesz dotrzeć? Oby się okazało, że drabina po której się wspinasz jest przystawiona do Twojej ściany…

 

A może tkwisz w miejscu i stagnacji, ciągle robiąc to samo. Czekasz na lepszy czas dla siebie? Czekasz na sukces? Czekasz na przyjście satysfakcji z tego, co robisz? Czekaj… ale czy zauważysz kiedy ten czas już nadejdzie?

A może on już nadszedł?

Znasz takich ludzi, dla których ich praca to pasja? Znasz alpinistów, malarzy, sportowców, organizatorów imprez, plastyków, strategów itp.? Kojarzysz pasję tylko z hobby? Sądzisz, że Ty jej nie masz?

Dlaczego większości z nas praca kojarzy się z czymś nie przyjemnym i wyczerpującym? Dlaczego za wszelką cenę przystosowujemy się zamiast robić to co lubimy i w czym jesteśmy najlepsi? Dlaczego rozpoczynamy drogę do swojego sukcesu z miejsca braku, a nie pełni?

 

Satysfakcja zawodowa

Jako młodzi dorośli, nierzadko zaraz po cieplarnianym okresie szkolnym, zaczynamy swoje życie zawodowe pełni entuzjazmu i nie świadomi tego co na tej drodze się wydarzy. Zaczynamy zbierać różne doświadczenia, które nie tylko podnoszą atrakcyjność naszego CV. Marzymy o karierze, która umożliwia realizację naszych planów i daje perspektywę rozwoju, chociaż tak naprawdę to zupełnie nie wiemy co to dla nas znaczy.

Nierzadko doświadczenia, które zbieramy są zupełnie rozbieżne z tym, czego oczekiwaliśmy. Refleksja nad tym, co się wydarza w pracy, zmusza nas do odpowiedzi na pytania o to, co mi odpowiada, a co nie? Co mi przychodzi z łatwością, a co jest wyzwaniem? Co jest moją ambicją i celem życia? Na co chcę mieć wpływ? Z jakimi ludźmi chcę budować relacje, a z jakimi nie chcę obcować? Jakie problemy chcę rozwiązywać, a jakie mnie przerastają albo nudzą? Itp.

 

Odpowiadając na nie, budujemy w sobie obraz naszej idealnej pracy. Chociaż doskonałość nie jest możliwa, to samo świadome dążenie do niej, może już podnosić satysfakcję z pracy. Wtedy hasła kariera i sukces, nabierają osobistego znaczenia i pojawiają się w zasięgu Twoich możliwości.

 

Mistrzostwo osobiste

Mistrzami zwykliśmy nazywać innych, ale nie siebie. Możesz być dobry w swojej dziedzinie, ale tylko mając predyspozycje, będąc zaangażowanym i czerpiąc radość z tego co robisz osiągniesz mistrzostwo. Kiedy widzisz mistrza w akcji to jego działania wydają się być dla niego bardzo proste i radosne.

I choćbyś się zarzekał że jesteś pospolity, to, każdy posiada talenty, predyspozycje i potencjał do osiągnięcia sukcesu na własną miarę. Zewnętrzne mierniki sukcesu nie istnieją. Nikt Ci nie może powiedzieć, co jest dla Ciebie dobre. Tutaj tylko Ty jesteś mistrzem. Możesz pozostać po prostu dobrym ale sfrustrowanym tym co robisz, albo mistrzem, korzystając ze swoich talentów i pielęgnując swoje pasje.

 

Określ swoje talenty

Co Cię wyróżnia spośród innych osób?

Co składa się na Twoją wyjątkowość?

Jakie Twoje cechy są unikalne i niepowtarzalne?

Jak działasz, że osiągasz sukcesy?

O jakich Twoich kompetencjach to świadczy?

Jakie Twoje talenty widzą inni?

W jaki sposób osiągasz pożądane rezultaty? W jaki sposób myślisz i dochodzisz do rozwiązań? W jaki sposób wchodzisz i budujesz relacje?

 

 

 

Korzystając ze swoich talentów i tego w czym masz szansę być najlepszy, możesz działać z łatwością i bez napinania, bo talent to Twój naturalny sposób reagowania na określonego rodzaju informacje, sytuacje i ludzi.

Możesz zrobić test talentów Gallupa StrengthsFinder, który wskaże Ci w czym jesteś najlepszy i w co warto inwestować swoją energię, czas i naukę.

 

Określ swoje pasje

Co Cię kręci? Co Cię zachwyca? Jakie Twoje działania Cię uskrzydlają?

Kiedy działasz w stanie głębokiego zaangażowania, lecz nie wyczerpującego wysiłku? Jakie czynności wymagające skoncentrowania i ukierunkowanego działania, eliminują z Twojej świadomości problemy i niepokoje dnia codziennego życia? Co będziesz robić nawet jeśli Ci za to nie zapłacą?

Korzystając ze swoich pasji i entuzjastycznego zamiłowania do zajmowania się czymś, wzbudzamy w sobie motywację do inwestowania czasu i energii. Dużo łatwiej mobilizujemy się do doskonalenia umiejętności i prac, które robimy z sercem. Jeśli my coś kochamy, to będziemy potrafili sprawić aby świat to szanował. Pasja jest bowiem sposobem na osiągnięcie osobistej charyzmy i ekspertstwa.

 

Określ swój rynek

Co ze swoich talentów i prac, które Cię uskrzydlają możesz dobrze sprzedać? Do jakich obszarów swoich szczególnych zainteresowań i pasji, zdołasz przekonać rynek lub szefa? W jakich nowych dla Ciebie branżach i dziedzinach Twoje talenty byłyby przydatne? Jacy ludzie mogą być zainteresowani współpracą z Tobą? Kto może być Twoim klientem?

Jeśli w czymś jesteś mistrzem, robisz to z sercem i widzisz sens tych działań dla innych, to zarabiaj na tym. Dlaczego nie miałbyś spieniężyć swoich największych darów? Żadna firma nie utrzyma się bez misji, ale także żadna nie utrzyma się bez finansów.

 

Kiedy bazujemy na naturalnej autentyczności (wrodzonych talentach i naturalnych pędach ku czemuś) oraz na swoich zasobach – doświadczeniach i umiejętnościach zawodowych, osiąganie satysfakcji zawodowej, staje się ciekawą przygodą. Za to praca, zamiast żmudną robotą, staje się satysfakcjonującym działaniem, które przynosi dochody. Czy nie o tym marzymy na początku swojej kariery?

 

Początek roku to idealny czas na zmiany!
Jeśli chcesz poznać swoje talenty i lepiej wykorzystywać swoje mocne strony w aktualnej pracy, albo poszukujesz nowych pomysłów na siebie - zapraszamy na warsztat "GOOD WORK – Talenty Gallupa w pracy na stanowisku – Jak wykorzystać mocne strony w pracy zawodowej?" który 28 stycznia 2017 roku w Warszawie poprowadzi Marta Bara Gallup Certified Strengths Coach.

 

W Nowym Roku postaw na siebie i zarejestruj się już dziś, nie zwlekaj, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

 

 

Więcej na temat warsztatu przeczytasz tutaj i tutaj :)

 

 

 

 

 


 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  Marta Bara

  Gallup Certified Strengths Coach, psycholog, konsultant, trener, coach

 

Doświadczony diagnosta, trener i coach. Posiada ponad 15 lat doświadczenia w projektowaniu i prowadzeniu szkoleń oraz realizacji procesów coachingowych. Ponad 2000 godzin praktyki szkoleniowej, w tym ponad 720 godzin superwizji i szkolenia trenerów. Ponad 600 profesjonalnych diagnoz talentów z wykorzystaniem Clifton Strengths Finder dla managerów i pracowników kluczowych.

Jest wszechstronnym managerem projektów rozwojowych bazujących na mocnych stronach. Projektuje i dostarcza profesjonalne, bazujące na mocnych stronach rozwiązania dla biznesu, włączające diagnozę talentów, rozwój managerów, zespołów i pracowników oraz całościowe zarządzanie projektem.

Posiada Certyfikat International Coach Community, dyplom Trenera warsztatu i treningu interpersonalnego Intra, moderatora Action Learning metodą Trop. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

www.marta.bara.pl

 

 

 

 

 

 

 

01 stycznia 2017

CZYTAJ MAGAZYN

CZYTAJ MAGAZYN

Magazyn


 

 


 

Newsletter

Zamów newsletter
i bądź na bieżąco!

ARTYKUŁY

CZYTAJ MAGAZYN

Imię
Twój e-mail
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie 
wymagane pola!

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

redakcja@n1m.pl

+ 48 737 499 135