POŚWIĘĆ 15 MINUT DZIENNIE, A TO ĆWICZENIE ODMIENI TWOJE ŻYCIE

Czy także należysz do grona osób, które często zaskoczone są tym, jak szybko upływa czas? Twoje dni są przepełnione zadaniami do wykonania, ale masz wrażenie, że zamiast dążyć do konkretnego celu jesteś po prostu wiecznie zajęty?

 

Mimo tego, że nie istnieje magiczna formuła, która rozwiąże wszystkie życiowe wyzwania, to w naszym zasięgu jest potężne narzędzie. Chodzi o zbudowanie sposobu myślenia, który lepiej przygotuje nas na te wyzwanie oraz dzięki któremu umiejętniej poradzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Podstawą tej efektywnej techniki jest nawyk refleksji.

 

Co daje nam refleksja?

 

Najważniejsza w praktyce refleksji jest systematyczność oraz regularne dokonywanie samooceny w zakresie codziennego funkcjonowania. To taki “auto-monitoring”, dzięki któremu zyskujemy większą świadomość tego, czy nawet najmniejsze działania przybliżają nas do osiągnięcia pożądanego celu.

 

Co więcej, w ten sposób podejmujemy też aktywne kroki aby rozwinąć nastawienie na rozwój. Jest to pojęcie psychologiczne autorstwa Carol Dweck. Opisuje ono osoby, dla których zdolności czy cechy są rodzajem potencjału, który można rozwijać, a porażka to nic innego jak informacja zwrotna, dzięki której można sporo się nauczyć.

 

Jak przekształcić porażkę w motywujące wyzwanie?

 

Większość umiejętności nie pojawia się “sama z siebie” (mimo, że sporo z nas chciałoby, żeby tak było!). Do ich zdobycia konieczna jest regularna praktyka, a także analiza przeszłych zachowań w celu wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Dzięki temu w naszych codziennych działaniach możemy systematycznie i w przemyślany sposób dążyć do osiągnięcia wybranych celów.

 

Jak więc spędzić te 15 minut dziennie?

 

Autorem tego ćwiczenia jest Chris Holmberg, doświadczony coach i konsultant biznesowy, który współpracuje z właścicielami firm oraz profesjonalistami zajmującymi stanowiska kierownicze. Polecana przez niego technika polega na poświęceniu 15 minut dziennie na ustrukturyzowaną refleksję.

 

Wykorzystaj ten czas na przeanalizowanie wydarzeń minionego dnia, a także zaplanowanie tego, co chciałbyś osiągnąć jutro. Skup się wyłącznie na sobie, odłóż telefon i wyłącz komputer.

 

To właśnie dzięki refleksji z każdego doświadczenia wyciągasz maksymalną ilość informacji, dzięki którym uczysz się i jeszcze lepiej przygotowujesz do nadchodzących wyzwań.

 

Holmberg zachęca do spojrzenia na wydarzenia przez pryzmat trzech perspektyw: to, my, oraz ja. “To” dotyczy zadań, celów oraz wszystkiego, co chcemy osiągnąć. “My” odnosi się do jakości relacji budowanych z ludźmi, z którymi wchodzimy w interakcje. Z kolei “ja” to zarządzanie swoim poziomem energii oraz poczucie osobistego szczęścia.

 

Użyj następujących pytań:

 

TO

Czy wykonałeś swoją pracę? Czy zrealizowałeś wszystkie zaplanowane zadania - nie tylko te pilne, ale przede wszystkim zadania strategiczne, dzięki którym robisz tzw. “krok do przodu”?

 

MY

Czy wzbogaciłeś życie ludzi, z którymi spotkałeś się tego dnia? Czy dzięki Tobie dowiedzieli się czegoś nowego, zainspirowali się, dokonali czegoś pozytywnego? (Uwaga: nie chodzi o to, by uczynić wszystkich szczęśliwymi przez spełnianie oczekiwań!)

 

JA

Czy odpowiednio o siebie zadbałeś? Dostarczyłeś swojemu organizmowi wystarczającą ilość snu i jedzenia, poświęciłeś czas na aktywność fizyczną? Dbanie o siebie to najważniejszy, a niestety bardzo często pomijany czynnik sukcesu.

 

 

Co dalej?

 

Pamiętaj o tym, by wykonywać powyższe ćwiczenie systematycznie każdego dnia. Możesz poświęcić na to ostatnie 15 minut w pracy (a nawet zaplanować “spotkanie ze sobą” w służbowym kalendarzu!) lub czas bezpośrednio przed snem. Warto też robić notatki i w podpunktach zapisywać odpowiedzi na pytania.

 

Nie zatrzymuj się na analizie minionych wydarzeń! Wykorzystaj to samo ćwiczenie do zaplanowania kolejnego dnia, a już po kilku tygodniach regularnej praktyki zaczniesz zbierać owoce swojej pracy.

 

“Pracuj mocniej nad sobą niż nad swoją pracą” Jim Rohn

 

 

 

 


 

Justyna Krzych - psycholog, HR-owiec i założycielka inspiruje.my - portalu wspierającego proces wprowadzania zmian w życiu osobistym i zawodowym. Promuje świadome kształtowanie kariery tak, by "nie przeszkadzała ona w życiu"... i vice versa! Na co dzień pracuje na stanowisku Head of People and Culture w międzynarodowej firmie wielokrotnie nagradzanej za tworzenie unikatowej kultury organizacyjnej.

 

        

 

 

 

 

bo marzenia się spełnia
09 października 2015

CZYTAJ MAGAZYN

CZYTAJ MAGAZYN

Magazyn


 

 


 

Newsletter

Zamów newsletter
i bądź na bieżąco!

ARTYKUŁY

CZYTAJ MAGAZYN

Imię
Twój e-mail
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie 
wymagane pola!

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

ARTYKUŁY

Zaloguj się

CZYTAJ MAGAZYN

WSPÓŁPRACA

redakcja@n1m.pl

+ 48 737 499 135